התאמות נגישות עבור אתרים ואפליקציות

חובת נגישות לאתרים

בישראל ישנו חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שנועד לאפשר לאנשים עם מוגבלות לממש את זכותם להשתתף באופן מלא ושוויוני בכל תחומי החברה.

כחלק מהחוק, חלות תקנות כמו התאמות נגישות לשירות, שתפקידן להסיר חסמים מדרכם של אנשים עם מוגבלות כדי לאפשר להם לקבל שירות באותה רמה שמקבלים חלקים אחרים בציבור ולנהל חיים עצמאיים ומלאים ללא תלות בסביבתם.

מהן התאמות נגישות לשירות?

עסקים רבים עושים שימוש באינטרנט כערוץ למתן שירות (מכירת מוצרים) ומידע על השירותים שהם מספקים. על מנת שאנשים עם מוגבלות יוכלו לקבל שירות באמצעות האינטרנט כמו כל אדם אחר, עסקים מסוימים נדרשים לבצע התאמות באתרים ובאפליקציות שבאמצעותם הם מספקים את השירותים ו/או המידע עליהם.

התאמות הנגישות מאפשרות לאנשים עם מוגבלות (עיוורון ומוגבלות ראיה, דיסלקציה והפרעות קשב וריכוז, חירשות ומוגבלות שמיעה וכדומה) לעשות שימוש אפקטיבי בשירותים ובמידע המוצעים באתרים שונים באינטרנט.

הנה כמה התאמות נגישות שונות למען אנשים עם מוגבלות:

  • תוכנה שמקריאה מידע מהמחשב עבור עיוורים, כך הם יכולים לגלוש באתר ולקרוא את כל הטקסטים בסדר הגיוני, לקבל תיאור של מידע המצוי בתמונות, לזהות כותרות ולינקים ולהפעיל כל דבר באתר (לינקים, טפסים, כפתורים).
  • גולשים שעקב מוגבלותם אינם יכולים לעבוד עם עכבר יוכלו לנווט באתר ולבצע פעולות באמצעות פקודות שניתנות דרך המקלדת.
  • לקויי ראייה יכולים לקרוא טקסטים באתר בצבעים בולטים יחסית לרקע.
  • לקויי שמיעה יכולים לקבל את המידע המילולי הנמסר בסרטי וידאו שבאתר באמצעות כתוביות.

על מי חלה חובת ביצוע התאמות נגישות?

לפי התקנות יש לבצע התאמות נגישות לאתרי אינטרנט שמספקים שירות לציבור כהגדרתו בסעיף 19י לחוק שוויון זכויות:

שירות ציבורי הוא שירות שניתן לציבור או לחלק בלתי מסוים ממנו בידי גוף ציבורי או במקום ציבורי, או שירות מהמפורטים בתוספת השנייה לחוק (שירותי מסחר, רווחה, בריאות, השכלה, פנאי, ספורט, תיירות, הארחה, תרבות, בידור, דת, אנרגיה, תקשורת (בזק), שירות בנקאות, אשראי, ביטוח, פנסיה או כל שירות פיננסי, והשכרת כלי רכב. מי שמספק שירות לפי הגדרה זו באמצעות האינטרנט נדרש להנגיש את האתר שלו. חובה זו חלה הן על אתר של חנות והן על אתר שעוסק במכירת מוצרים.

חשוב לציין כי שירותי מסחר לפי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות כוללים קניה ומכירה של מוצרים או שירותים, עסקאות חליפין של סחורות או של שירותים, מידע על מוצרים או שירותים ומידע על החברה עצמה.

בעל העסק חייב בהנגשת השירות או המידע המסופקים לציבור באמצעות אתר האינטרנט שלו. כלומר, מחובתו לדאוג שהוא, או מי שמתחזק עבורו את האתר או האפליקציה, יעשה זאת לפי התקנות.

בוני אתרים אינם מחויבים לבצע התאמות נגישות בעצמם, אלא אך ורק מי שהם בונים עבורו את האתר או האפליקציה. עם זאת, במקרים שבהם מי שבונה את האתר הוא גם נותן השירות, הוא יהיה חייב בביצוע התאמות הנגשה לשירותיו.

דוגמאות לגורמים שחייבים בהתאמות נגישות:

  • גופים פרטיים שפועלים למטרות רווח (חברה או עוסק מורשה עם היקף הכנסות שנתי של 100,000 שקלים לפחות), ואלה הפועלים שלא למטרות רווח (עמותות או כל ארגון שמספק שירות לציבור הרחב).
  • כל רשות ציבורית (משרדים ממשלתיים או רשויות מקומיות).
  • נותני שירותים בעלי מחזור כספי נמוך עשויים להיות פטורים מהנגשה בשל נטל כלכלי כבד מדי.

איך ניתן לבצע את התאמות הנגישות?

ישנם כיום תוספי נגישות חינמיים, אולם חלקם לא מכסים לגמרי את החוק. עם זאת, אינכם צריכים לחשוש מתביעות מפני שבכל שלב תוכלו להוסיף התאמות נגישות.

בנוסף, תוכלו לרכוש תוסף שעולה כ-100 שקלים בחודש שמכסה את כל מה שאתם צריכים.

האופציה היקרה ביותר היא להיעזר במנגיש אתרים, כאשר כל שינוי באתר צריך להיעשות על ידו.

בשורה התחתונה

השקעה בהתאמות נגישות באתר ו/או באפליקציה שלכם היא בעלת חשיבות גדולה יותר ממה שמחייבות התקנות. התאמות אלה מעניקות לאנשים בעלי מוגבלות (שיכולים להיות בני משפחה או חברים קרובים שלכם) הזדמנות שווה להיות חלק מהעניינים וליהנות מהיכולת לרכוש מוצרים או שירותים כאוות נפשם.

מיתוג חברה

מיתוג טוב, עסק טוב – מיתוג רע, עסק רע

קח שעה ותבין את חשיבות המיתוג
וכיצד הוא משפיע על העסק שלך

אהבת את המאמר? איזה כיף! אשמח אם תבחר/י לשתף :) ​

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עוד מהבלוג

פרילנסר או משרד פרסום

משרד מיתוג או פרילנסר: מה עדיף?

לעתים קרובות, לפני שלקוחות יודעים משהו על עסק, הם מכירים את הלוגו שלו. זה "הרושם הראשוני" של עולם העסקים, ואתם רוצים שהוא יהיה מושלם כך

עיגול-צור-קשר

בטח יש לך בראש הרבה שאלות,
הנה שלוש מהם:

1. כמה זה יעלה לי?
2.כמה זמן זה יקח?
3. מה תהיה איכות העבודה?

1. כמה זה יעלה לי?     2.כמה זמן זה יקח?     3. מה תהיה איכות העבודה?

אנחנו יכולים לענות לך רק על אחת, זה יהיה מדהים! אתה מוזמן ליצור איתנו קשר ונענה לך על השאלות האלו וכן על שאלות נוספות, תוך 12 שעות הקרובות.

עיגול-צור-קשר

בטח יש לך בראש הרבה שאלות,
הנה שלוש מהם:

1. כמה זה יעלה לי?
2.כמה זמן זה יקח?
3. מה תהיה איכות העבודה?

1. כמה זה יעלה לי?     2.כמה זמן זה יקח?     3. מה תהיה איכות העבודה?

אנחנו יכולים לענות לך רק על אחת, זה יהיה מדהים! אתה מוזמן ליצור איתנו קשר ונענה לך על השאלות האלו וכן על שאלות נוספות, תוך 12 שעות הקרובות.